jFontSize
A- A A+
  1. Bauman Zygmunt: 44 listy ze świata płynnej nowoczesności. Kraków 2011
  2. Campbell Neil A.: Biologia. Poznań 2013
  3. Ehrenreich Barbara: Za grosze pracować i (nie) przeżyć. Warszawa 2006
  4. Głowacki Zdzisław: Magiczna chemia: zagadnienia z chemii i nie tylko. Toruń 2012
  5. Harris Joanne: Urodziłam się dziewczynką. Warszawa 2011
  6. Karwacki Wojciech: Krótka historia słowa. Wrocław 2009
  7. Nowotny Sobiesław: Wieża ratuszowa: historia i teraźniejszość. Wałbrzych 2012
  8. Orlik Marek: Zbiór zdań z olimpiad chemicznych L-LIX. Warszawa 2014
  9. Osiecka Agnieszka: Czytadła: gawędy o lekturach. Warszawa 2010
  10. Osiecka Agnieszka: Na początku był negatyw. Warszawa 1966
  11. Sawicki Mieczysław: Fizyka: nowa matura. Warszawa 2007
  12. Tulin Cezary: Historia: matura 2014. Gdynia 2013
  13. Wolny Agnieszka: Mocno poszukiwana. Wrocław 1999


Zygmunt Bauman: : 44 listy ze świata płynnej nowoczesności

Zbiór krótkich felietonów publikowanych w latach 2008-2009 we włoskim magazynie La Republika delle Donne. Sam autor nazywa w przedmowie swoje krótkie teksty "korespondencją ze świata, który podlega nieustannym i błyskawicznym zmianom", zasypując nas lawiną informacji i wszelkiego rodzaju bodźców zmysłowych, których często nie potrafimy już poddawać racjonalnej selekcji. Autor pisze między innymi:- o przemianach cywilizacyjno-technologicznych i ich wpływie na mentalność i obyczajowość młodego pokolenia dorastającego w kulturze informatycznej, - o seksie w Internecie i przez Internet, - o różnicach pokoleniowych i "komercjalizacji" stosunków rodzinnych, - o modzie jako wyznaczniku społecznego prestiżu, - o medykalizacji współczesnej kultury i obsesji "zdrowego stylu życia" i sprawności fizycznej, - o przemianach w systemie edukacyjnym, celach i sposobach kształcenia, - o "społeczeństwie ryzyka" i kulturze niepewności; - o globalizacji i jej politycznych i kulturowych skutkach , - o ostatnim kryzysie finansowym,- o lęku przed obcymi, praktyce wykluczania i ładotwórczej obsesji wytyczania granic.

Neil A. Campbell: Biologia

Książka ta jest najlepiej sprzedającym się podręcznikiem biologii na świecie – osiągnęła sprzedaż 7 milionów egzemplarzy oraz została przetłumaczona na 17 języków. Fenomen dzieła jest uzasadniony – pozycja ta zawiera nie tylko bardzo wartościowy merytorycznie materiał, stworzony przez światowej sławy specjalistów, ale jest równocześnie napisana w sposób przystępny i zrozumiały. Z pewnością sprawdzi się jako nieoceniona pomoc zarówno dla studentów nauk przyrodniczych, jak i uczniów klas biologiczno-chemicznych oraz maturzystów. Niewątpliwym atutem jest fakt, iż pozycja zawiera wyniki najnowszych badań prowadzonych jeszcze w 2010 roku (np. dotyczące szczątków człowieka odkrytych w 2003 roku na jednej z indonezyjskich wysp). Publikacja podkreśla także rolę genetyki oraz badań molekularnych pozwalających wpływać współcześnie na medycynę a także rolnictwo. Oprócz materiału napisanego z wyjątkową pasją i przenikliwością w podręczniku znajdziemy ilustracje, zdjęcia, schematy i wykresy ułatwiające zrozumienie poszczególnych zgadnie i procesów.

Zdzisław Głowacki: Magiczna chemia: zagadnienia z chemii i nie tylko

Bogaty wybór zagadnień i zadań dla uczniów zamierzających szerzej poznać chemię. Intencją autora było wypełnienie luki występującej pomiędzy chemią szkolną a wiedzą chemiczną niezbędną do udziału w konkursach i w olimpiadzie chemicznej oraz do podjęcia studiów obejmujących przedmioty przyrodnicze, takie jak: chemia, biochemia, farmacja czy medycyna. W książce przedstawiono osiągnięcia chemików uhonorowane Nagrodą Nobla. Są tu też zadania, których treść jest oparta na historycznie ważnych odkryciach chemicznych. W kolejnych rozdziałach można znaleźć zagadnienia i zadania obejmujące: - izomerię i analizę konformacyjną, - aktywność optyczną związków chemicznych, - biomolekularną homochiralność, - aromatyczność. Uczeń znajdzie tu także teorie budowy i działania kwasów, zasad, soli i roztworów buforowych. Całość książki zamyka kilka anegdot o chemikach. Do większości pytań, zadań i problemów autor dołączył odpowiedzi i komentarze. Na końcu znajduje się zestawienie książek, po które powinien sięgnąć każdy ciekawy otaczającego go świata uczeń, nie tylko ten interesujący się chemią.

Marek Orlik: Zbiór zdań z olimpiad chemicznych L-LIX

Zestaw zadań z ostatnich dziesięciu edycji Krajowej Olimpiady Chemicznej do 2013 roku włącznie, podzielony według poszczególnych etapów (poziomów trudności): I, II, III; przeznaczony dla uczniów przygotowujących się do kolejnych edycji Krajowej Olimpiady Chemicznej i ich nauczycieli. Każde z tych wyjątkowych zadań stanowi wprowadzenie do rozbudowanych, bardzo ciekawych problemów teoretycznych i praktycznych, zebranych przez zespół specjalistów poszczególnych gałęzi chemii. Zbiór obejmuje cztery bloki tematyczne: chemia ogólna, nieorganiczna i analityczna (53 zadania, m.in. magazynowanie wodoru, polskie rudy miedzi, bioczujniki enzymatyczne); chemia fizyczna (30 zadań, m.in. ogniwa paliwowe, kinetyka reakcji enzymatycznych, magnetyczny rezonans jądrowy); chemia organiczna i biochemia (60 zadań, m.in. syntezy leków, oznaczanie grup krwi); zadania laboratoryjne (30 zadań z chemii analitycznej, dokładne przepisy wykonawcze). W Zbiorze zamieszczono szczegółowe i kompleksowe rozwiązania wszystkich przedstawionych problemów, co pozwala zainteresowanym uczniom poznać kierunki badań współczesnej chemii, a przyszłego zawodnika przybliża do olimpijskiego sukcesu. Złożoność ujętych problemów, ich przekrojowy charakter oraz odwołania do nowoczesnych metod badawczych sprawiają, że niniejszy Zbiór będzie przydatny nie tylko dla zdolnych licealistów, gimnazjalistów i korepetytorów, ale stanowi również ciekawą ofertę dla studentów oraz wykładowców chemii i kierunków pokrewnych.

Agnieszka Osiecka: Czytadła: gawędy o lekturach

Krótkie i przystępne teksty Agnieszka Osiecka pisała regularnie dla nieistniejącego już dziś literackiego magazynu „Ex Libris“ (w latach 90. XX wieku dodatek do „Życia Warszawy“). Powstał zbiór inteligentnych i dowcipnych impresji z jej licznych lektur (m.in. Jerzy Pilch, Daniel Steel, Magdalena Samozwaniec, Adam Zagajewski, Witold Gombrowicz, Susan Sontag, Andrzej Żuławski, Philip Roth). W jej tonie nie ma żółci czy sadyzmu typowego dla recenzentów o niezrealizowanych własnych pretensjach literackich. Nie znaczy to jednak, że teksty te są mdłe. Agnieszka Osiecka była fenomenalnie dowcipną felietonistką i złośliwą obserwatorką epok, w których żyła — znajdziemy tu kilka genialnych przykładów stylu felietonistycznego, np. typologię kochanków opisywanych w erotykach. Po latach można też stwierdzić, iż miała „nosa“ do autorów dobrze rokujących. Dziś chwaleni przed laty przez Agnieszkę Osiecką młodzi autorzy, tacy jak Paweł Huelle czy Jerzy Pilch, są gwiazdami polskiej literatury.

Joanne Harris: Urodziłam się dziewczynką

Adjo z Togo była "żywym towarem". Bendu z Sierra Leone została okaleczona przez rebeliantów. Teresa z Brazylii miała piętnaście lat i dwie córeczki. Siedmiu znanych autorów odwiedziło siedem państw leżących na różnych kontynentach: Togo, Sierra Leone, Ghanę, Brazylię, Kambodżę, Ugandę i Dominikanę. W wyniku tej podróży powstała poruszająca opowieść o mieszkających tam dziewczętach i kobietach, o ich codziennym życiu i dramatycznej sytuacji w krajach, w których panuje bieda, trwa wojna, a o ludzkim losie decydują uprzedzenia, fanatyzm i źle pojęta tradycja. Część zysków ze sprzedaży tej książki zasili konto PLAN-u, jednej z największych organizacji broniących praw dziecka.

Cezary Tulin: Historia: matura 2014

Przygotowanie do matury z historii wymaga korzystania z wiarygodnego źródła! Vademecum OPERONU to kompletny zakres materiału z trzech lat nauki podzielony na dziewięć działów tematycznych. W obrębie każdego z nich opracowano poszczególne zagadnienia w porządku chronologicznym. Przystępnie przedstawione dane w formie tabel, diagramów, schematów i licznych map ułatwiają i uatrakcyjniają przygotowanie do matury na obu poziomach. Vademecum zawiera zadania maturalne z rozwiązaniami krok po kroku zamieszczone po działach oraz na końcu publikacji. Tegoroczne wydanie zostało wzbogacone również o dodatek „Vademecum studenta” zawierający szereg potrzebnych informacji i porad dla przyszłego studenta!