Od 30 maja na korytarzu szkolnym można oglądać wystawę „Dwa koła, jedna pasja”.

Cykloza - tak w środowisku sportowym pół żartem, pół serio nazywa się uzależnienie od roweru. Podobno choroba jest zaraźliwa i nieuleczalna, o czym zapewniają wszyscy zarażeni oraz ich rodziny i znajomi. Objawia się nadmiernym zainteresowaniem rowerami, przez co reszta świata jest często zaniedbywana, a domowe obowiązki schodzą na dalszy plan. Każdy, kto ma zapalonego kolarza w swoim domu wie, że szanse na wygranie z tym hobby są równe zeru i to już prawdopodobnie nigdy się nie zmieni.

Wystartowała akcja Czytaj PL 2020! „Znowu czytam” to hasło, które towarzyszy tegorocznej edycji.

Do końca listopada można bezpłatnie pobrać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play. Następnie należy przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do tytułów.

Szczegóły tutaj

Kod można pobrać ze strony Czytaj PL tutaj

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Z książką Ci do twarzy”, w naszej bibliotece odbyły się:

IX Konkurs Literacki „Książka daje nam tym więcej –im więcej od niej wziąć chcemyoraz Konkurs Fotograficzny „Z książką Ci do twarzy”.

W związku z przejściem szkoły na zdalne nauczanie została zmieniona formuła konkursu literackiego, który miał się pierwotnie odbyć 28 października w czytelni szkolnej. Zaproponowano uczniom nagranie prezentacji książek i przesłanie jej w formie elektronicznej.

Wystawa bez tytułu. Autorki bliżej nieznane. To zupełnie bez sensu! Cały projekt wygląda jakby był dopiero w fazie tworzenia, jakby grafik zapomniał wypełnić tekstem wyznaczonych pól. Niektórzy mogą odnieść takie wrażenie. Jednak zamysł jest zupełnie inny…

Nasza wystawa przechodziła kilka etapów. Tak jak to już bywa w sztuce. Początkowo zamierzałyśmy zatytułować ją specelum. Jest to słowo pochodzące z języka łacińskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza lustro. Chciałyśmy, aby każdy mógł zobaczyć w naszych pracach odbicie własnego życia. Ale jak można zobaczyć w czymś postrzeganiu świata cząstkę siebie? Każdy z nas jest indywidualistą, ma własną wrażliwość… Dlatego porzuciłyśmy ten pomysł.

Biblioteka szkolna II LO, jak co roku, włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. To październikowe święto zostało ustanowione w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship), obchodzone było w czwarty poniedziałek października, a od 2008 r. – przez cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczna edycja obchodzona jest pod hasłem: Z książką Ci do twarzy.

W ramach obchodów MMBS zachęcamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w KONKURSACH organizowanych przez bibliotekę:

1. Konkurs fotograficzny„Z książką Ci do twarzy” na zdjęcie z książką lub książkami. Plik do pobrania (PDF).
  2. IX konkurs literacki „Książka daje nam tym więcej – im więcej od niej wziąć chcemy”na pięciominutową ustną prezentację dowolnej książki. Plik do pobrania (PDF).

Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia dziewiątej już odsłony Narodowego Czytania.

Bohaterką tegorocznej edycji była Balladyna Juliusza Słowackiego. Wspólne czytanie dramatu odbyło się 5 września na terenie całej Polski. A 7 września w naszej szkole celebrowaliśmy to wydarzenie.

Zuzanna Czernicka (kl. III c), Martyna Czerniec, Joanna Cichocka i Norbert Sułek z kl. II bg oraz pan dyrektor Jacek Iwancz wspólnie przeczytali fragment Balladyny a efekty ich zaangażowania mogliśmy zobaczyć na Facebooku naszej szkoły.

Wcześniej przez szkolną radiolę Igor Ryglowski (kl. II dp) zapoznał społeczność II LO z ideą akcji i jej tegorocznym utworem.

Wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania 2020 serdecznie dziękujemy.

Biblioteka szkolna informuje, że w konkursie literackim na „Opowieść inspirowaną obrazem” Jury w składzie: dr Barbara Elmanowska – poetka, pisarka, mgr Mariola Mackiewicz – nauczyciel polonista, mgr Maria Szymańska – nauczyciel bibliotekarz

nagrodziło I miejscem uczennicę kl. I Bg

Martynę Czerniec

za opowieść pt. „Później należy obrazować” inspirowaną obrazem Aldony Mickiewicz „Obnażona” (olej, płótno, 1990).

Z początkiem marca możemy oglądać w galerii biblioteki szkolnej dwie nowe wystawy.

Pierwsza z nich prezentuje 93 krótkie opisy i recenzje książek, a nazwaliśmy ją: Czytam, bo jestem, bo lubię, bo wierzę i muszę… Czytanie to nie hobby, to sposób na życie. W sumie zgromadziliśmy ok. 250 recenzji, w tym są te najciekawsze - napisane przez uczniów II LO na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wszystkie dostępne są w bibliotece i na ich podstawie możemy dobrać sobie odpowiednią lekturę.

„Sublokatorzy” to cykl lekcji przeprowadzonych przez uczniów klas biologicznych. Wybór tematów wynikał z zainteresowań i poszukiwań prowadzących.

Martyna Wichot i Krzysztof Tomczak z k. 2b przedstawili zagrożenia jakie stanowią wybrane prosity chorobotwórcze. Omówili wektory tych patogenów, objawy chorób, sposoby ich zwalczania. Ciekawą prezentację zakończono testem sprawdzającym wiedzę słuchaczy. Informacje dotyczące prezentowanych chorób wzbudziły żywe zainteresowanie uczniów z różnych klas zgromadzonych w czytelni szkolnej.

Od 22 stycznia br. w galerii biblioteki szkolnej podziwiamy 14 prac Artura Markowskiego z kl. 2a.