Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, ROKU ZBIGNIEWA HERBERTA oraz 20. rocznicy śmierci wybitnego poety (1924-1998), zaangażowanego patrioty, uznanego za jednego z najwybitniejszych twórców europejskich swego pokolenia, kandydata do Nagrody Nobla – 18 i 19 października 2018 r. - w czytelni szkolnej miała miejsce inscenizacja Spotkanie z Herbertem w wykonaniu uczniów: Kingi Kępy (2a), Karoliny Warzechy (2b), Michała Pfanhausera i Wiktorii Skowron (3d), pod opieką nauczycieli bibliotekarzy - p. Marii Szymańskiej i p. Iwony Tomaszewskiej.

15 października 2018 r., w ramach XXIII Dni Gór (15-20 października 2018 r.), w czytelni szkolnej odbyło się dwugodzinne spotkanie z himalaistą, instruktorem ratownictwa górskiego, uczestnikiem Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 (3 wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu na K2) – p. Piotrem Snopczyńskim.

Do udziału w 3 edycji konkursu zorganizowanego przez sieć LABiB oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zgłosiło się w czerwcu 2018 r. przeszło 100 bibliotek z całej Polski. Nagrody – warsztaty i konsultacje z Ambasadorem LABiB trafiły do 27 bibliotek, które przysłały najciekawsze zgłoszenia i propozycje. Wśród nagrodzonych znalazła się biblioteka szkolna II LO w Świdnicy. W związku z tym, 10 października 2018 r., odwiedziła nas p. Violetta Biernacik – kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kudowie-Zdroju, która przeprowadziła z młodzieżą klas I C i I D warsztaty pt. „Trening pamięci w bibliotece – projektowanie, realizacja, techniki i ćwiczenia”.

Od 8 października 2018 r. wystawa 50 LAT MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH-ZDROJU. W holu szkoły prezentujemy dzieje i dzień dzisiejszy Młyna Papierniczego i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, artykuły z „Kuriera Dusznickiego”, ilustracje, informacje o rodzajach papieru, produkty tej placówki, m.in. ekologiczny papier czerpany z dodatkiem roślin i makulatury oraz papier słoniowy (produkowany z odchodów słonia), druki reklamowe oraz mapy turystyczne o atrakcjach ziemi kłodzkiej.

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości Para Prezydencka zaprosiła Polaków do Narodowego Czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego 8 września 2018 r. oraz do czytania przez cały rok 44 tekstów Antologii Niepodległości.

17 czerwca 2018 r. przy Parafii Miłosierdzia Bożego na Osiedlu Zarzecze odbył się coroczny - już ósmy - festyn, którego II LO było współorganizatorem. Wydarzenie prowadził Wojciech Gaik i Zuzanna Kostuń (oboje z kl. I C). Podczas niedzielnego popołudnia zapewniono wiele atrakcji, wśród nich występ Olgi Węgłowskiej (I D), zajęcia sportowe: Klaudia Janik, Kornelia Grądek, Adrian Noske, Wiktor Wiercigroch-Gasek (uczniowie kl. I C) oraz loterię fantową – rozrywki przygotowane przez nasze liceum.

Od 12 czerwca 2018 r. gazetka w holu szkoły ROK 2018 ROKIEM ZBIGNIEWA HERBERTA. Składają się na nią: biografia Poety, wiersze i cytaty z wierszy, zdjęcia, złote myśli, eseje i artykuły z czasopism, herbertowskie cytaty i ciekawostki.

Już po raz trzeci, 8 czerwca br., wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam. Tym razem wyjątkowo widowiskowo. Wspólnie czytaliśmy i chwaliliśmy się książkami wraz z uczniami całej Polski i Litwy. Trzeba dodać, że symbolem tej corocznej już akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Jesteśmy pewni, że kolejny raz został pobity. W miniony piątek, punktualnie o 10.00, przywitała koleżanki i kolegów - przed odświętnie udekorowanym gmachem II LO, który ma już 115 lat! - uczennica klasy II D, Angelika Krynicka, i powiedziała:

30 maja 2018 r. wręczono nagrody w szkolnym konkursie literackim „Która książka (lektura) tak się kończy?”. Do biblioteki napłynęło 13 rozwiązań. Nagrody ufundowane przez p. dyr. Jacka Iwancza zdobyli uczniowie klasy I A, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na 30 pytań konkursowych, a są to: Dominika Janczyszyn, Łukasz Wacławek, Konrad Sosnowski i Tymoteusz Rawicki.

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w różnych imprezach popularyzujących książkę i czytanie.

W Roku Ireny Sendlerowej (29 maja 2018 r.) odbyły się nietypowe lekcje w czytelni szkolnej II LO im. Stefana Banacha. Zuzanna Skorłutowska i Anna Zawadzka z kl. II C przygotowały interesującą prezentację pt.: „Irena Sendlerowa i jej niezwykła historia”, w której to przedstawiły szczegółowe informacje o Polce, która uratowała tysiące żydowskich dzieci, historię Jej życia oraz zasługi, kończąc fragmentem filmu Johna Kenta Harrisona „Dzieci Ireny Sendlerowej” pokazującym sceny z życia codziennego w okupowanej Warszawie, a także postawy polskich sanitariuszek wobec epidemii tyfusu w getcie warszawskim.