Wiedział on, że myślenie jest ważną funkcją życiową, której nie powinien lekceważyć człowiek dbający o zdrowie.

Bolesław Prus: Katarynka

Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się dzień wcześniej - 6 września 2019 r. Zapowiedzieli je przez szkolną radiolę Kinga Kępa i Tymoteusz Rawicki z kl. 3a. Podczas piątkowych godzin lekcyjnych wysłuchiwaliśmy w ciszy i skupieniu wzruszających opowiadań, wybranych wcześniej przez Parę Prezydencką RP, a następnie przez samych uczniów, wyrażając w ten sposób przede wszystkim szacunek dla autorów tych krótkich arcydzieł i bezcennych myśli, które chcieli przekazać potomnym.

Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda

Młodzież II LO pod opieką nauczycieli bibliotekarzy: p. Marii Szymańskiej i p. Iwony Tomaszewskiej zmierzyła się z 8 polskimi nowelami:

Dobra Pani Elizy Orzeszkowej,

Dym Marii Konopnickiej,

Katarynka Bolesława Prusa,

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza,

Orka Władysława Stanisława Reymonta,

Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego,

Sachem Henryka Sienkiewicza oraz

Sawa (z cyklu Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Uczniowie, którzy wzięli czynny udział w tej akcji:

Kinga Kępa (3a) czytała także fragment Katarynki Bolesława Prusa na uroczystości w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy.

W szkole prezentowali fragmenty nowel poszczególnym klasom:

Zespół I: Julia Dudek (2d), Wojtek Gaik (3c), Maciek Michalak (3c);

Zespół II: Karina Zaborowska (2b), Milena Zaborska (2b), Nicole Ochocka (2b);

Zespół III: Ania Pasek (3b), Martyna Dymnicka (3b), Tomek Kamionka (3b);

Zespół IV: Kinga Bieniowska (1d), Igor Ryglowski (1d), Natalia Richtscheid (1b), Angelika Ślęzak (1b).

Dziękujemy młodzieży za świetnie wykonane zadanie!

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg