jFontSize
A- A A+

7 czerwca 2019 r. 12 uczniów z klasy 1A: Krystian Kudela, Olek Rzyhak, Dawid Rurzyński, Marcin Kołodziejski, Konrad Kuśmierczyk, Artur Makowski, Alicja Łazarczyk, Agnieszka Bachórz, Ola Iwancz, Michał Marchewka, Jakub Szulc i Szymon Makieła udało się z ulubionymi książkami do miasta, by pokazać, że młodzi nie tylko nadążają za nowoczesnymi trendami, ale w wolnych chwilach lubią także sobie tradycyjnie pospacerować i poczytać.

Do 4 edycji ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam odpowiednio się przygotowaliśmy. W tworzeniu odpowiednich haseł i plakatów pomagali nam uczniowie kl. II C: Kornelia Grądek, Karolina Dynowska, Wojtek Gaik i Dominik Drej.

W miniony piątek, przed godz. 10.00, akcję w II LO rozpoczęło przejście grupy młodzieży z budynku szkoły do księgarni ,,Między Kartkami", znajdującej się we wschodniej pierzei Rynku, gdzie pracują prawdziwe pasjonatki książek. Uczniowie pod opieką nauczycieli bibliotekarzy: p. Marii Szymańskiej i p. Iwony Tomaszewskiej przyciągali uwagę wielu przechodniów i ich niewątpliwą aprobatę. Przeszliśmy newralgicznymi świdnickimi ulicami: Równą do placu Wolności, Długą do świdnickiego Rynku, Łukową do placu Grunwaldzkiego, oraz Dworcową do Dworca PKP i z powrotem. Pokazywaliśmy Wszystkim, że można czytać w każdym miejscu i w każdym momencie, można też na ten temat z każdym rozmawiać. Uczestnicy akcji mieli okazję obejrzeć nowo otwartą, jedyną zresztą księgarnię w Rynku (!), zwiedzić Muzeum Dawnego Kupiectwa, które gromadzi także książki z XIX i XX wieku dokumentujące nasze miasto oraz obejrzeć inne interesujące ekspozycje. W międzyczasie Olek i Michał przeprowadzili kilkanaście niebanalnych wywiadów z przechodniami w różnym wieku na temat wpływu czytania na różne aspekty naszego życia.

Dwugodzinna akcja okazała się bardzo potrzebna, nie tylko zwykłym przechodniom, ale przede wszystkim młodym ludziom w niej uczestniczącym. Wśród cennych rad dla młodzieży znalazła się i taka „bardzo życiowa”: …warto czytać w młodości, gdyż na stare lata zaćma, jaskra i astygmatyzm już na to nie pozwolą!

Wywiady przeprowadzali: Olek Rzyhak i Michał Marchewka.

Zdjęcia wykonał i w sporządzeniu notatki uczestniczył Artur Makowski.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.png08.png09.png10.jpeg11.jpeg12.jpeg13.jpeg14.jpg