jFontSize
A- A A+

Czy pan wie, panie Clover, że większość ludzi znajduje w książkach szczęście i niedolę, dobro i zło, moralność i grzech? Można by tak wymieniać bez końca. Nie to wszak jest najważniejsze. Najważniejsze kryje się w miejscach, których nie potrafimy do końca zrozumieć – lukach w opowieści, brakujących fragmentach – właśnie tam czai się najprawdziwsza prawda.

Matthew Pearl: Złodzieje książek. Katowice 2017

Z okazji Majowych Dni z Książką w naszej szkole proponujemy młodzieży pokonkursową wystawę Sleeveface w bibliotece, która została nam użyczona przez Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim.

Na 16 planszach przybliża ona 100 tytułów książek (płyt, czasopism), które wkomponowane są w sylwetki człowieka, nawet zwierzęcia. Okładki książek przysłaniają różne postacie, w scenografii i konwencji wymyślonej przez autorów fotografii. Na wystawie prezentuje się 100 najciekawszych zdjęć (spośród 364) nadesłanych na konkurs fotograficzny z Polski i zagranicy. Wśród nich znajdziemy też kilka niebanalnych Sleeveface wykonanych przez naszych uczniów.

Zachęca elegancja i magia, czar, powab okładek biografii, reportaży, przewodników, poradników, reportaży, powieści obyczajowych, filozoficznych, kryminalnych, przygodowych, podróżniczych, historycznych, fantastycznych… Fotografie zniewalają pomysłowością, urzekają tajemniczością, wabią kolorem.

A czyż w sumie nie o to w sztuce chodzi, aby przeżyć spontaniczny i uczuciowy kontakt z dziełem?

Zapamiętajmy tytuły i autorów książek, aby w miarę możliwości po nie sięgnąć. Być może ktoś z Was dokona wielkiego książkowego odkrycia, poszerzy swój światopogląd czytelniczy, może ta wystawa pozwoli czytelnikowi spojrzeć inaczej na twórczość ulubionego pisarza, a może zainspiruje Was jakaś fotografia, pogłębiając myślenie o współczesnej rzeczywistości. Podzielcie się z nami tą wiadomością.

Zachęcamy do rozwijania swoich uzdolnień i zainteresowań!

Wystawa dostępna będzie w naszej szkole przez najbliższy miesiąc, do 10 czerwca 2019 r.

Książka otwiera bramy wielkiego i ciekawego świata,

staje się powiernikiem i serdecznym doradcą,

kształtuje nasza osobowość i nasz światopogląd.

To właśnie ona mówi o tym, jak najpiękniej,

Najmądrzej i najodważniej przejść przez życie.

 Stochel: Ksiąg jestem niesyty. Aforyzmy o książce. Warszawa 1986

P.S. Załączam szczególne podziękowania dla p. Piotra Bejnarowicza.

Maria Szymańska

 

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg