jFontSize
A- A A+

Czy fotografia przedstawiająca osoby w kawiarni przypomina Ci smak Twojej ulubionej latte? Czy patrząc na rysunek wieloryba, słyszysz jego śpiew? Czy tydzień ma kształt wypukłego D z dniami ustawionymi przeciwnie do ruchu wskazówek zegara? Czy czytając gazetę, widzisz tęczę kolorów? Jeśli tak, możesz mieć synestezję.

Synestezja dosłownie oznacza “równoczesne postrzeganie”. Jest to zagadka neourologiczna, w wyniku której odbieranie wrażeń jednym zmysłem, automatycznie wywołuje odczucie w innym zmyśle. Synesteci słyszą kolory, widzą dźwięki i smakują kształty. To, co odróżnia synestezję od halucynacji wywołanych przez lęki, polega na tym, że odczucia synestetyczne są spójne: w przypadku poszczególnych synestet - czwartek zawsze pozostanie niebieski, a poniedziałek już zawsze będzie cierpki.

Synestezja nie jest zjawiskiem, które przejawia się w jeden sposób. W rzeczywistości synestezja może objawiać się w wielu różnych postaciach, ponieważ obejmuje różne części ludzkiego mózgu. Synestezja może wystąpić między dowolnymi dwoma zmysłami.

Kamila Urban. Jestem uczennicą klasy I C (matematyczno- przyrodniczej). Rysunkiem interesuję się od dziecka. Najpierw rysowałam w zeszytach, z czasem kartki papieru zastąpiłam ekranem, a ołówek i kredki rysikiem graficznym. Lubię rysować wszelkiego rodzaju postacie - eksperymentuję ze stylami, ale najlepiej czuję się w stylu kreskówkowym.

Zuzanna Czernicka. Również uczęszczam do klasy I C (ale przyrodniczo- matematycznej, tak dla odmiany). Fotografia towarzyszy mi od 2008 roku, gdy po raz pierwszy zepsułam aparat cyfrowy rodziców. Z czasem to nie niszczenie, a korzystanie ze sprzętu sprawiało mi większą radość i tak 6 lat później fotografia na stałe zagościła w moim życiu. Fotografuję głównie ludzi oraz krajobrazy- szczególnie podczas podróży.

Wspólnie chciałybyśmy zaprosić Was na wystawę pt. „Synaesthesia”. Gdzie na poszczególnych planszach zostały przedstawione zupełnie różne prace. Każda ma inne znaczenie, które chcemy, abyście indywidualnie odnaleźli w sobie. Możecie interpretować każdą z nich na swój sposób - smakujcie i słuchajcie tego, co chciałyśmy Wam pokazać.

 

 

___________________________________________

Dodatkowo możecie obserwować nasze profile społecznościowe:

https://www.instagram.com/moneunte/

https://m.facebook.com/z0zqa/

___________________________________________

 

Zuzia i Kamila

 

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg