jFontSize
A- A A+

W Roku Ireny Sendlerowej (29 maja 2018 r.) odbyły się nietypowe lekcje w czytelni szkolnej II LO im. Stefana Banacha. Zuzanna Skorłutowska i Anna Zawadzka z kl. II C przygotowały interesującą prezentację pt.: „Irena Sendlerowa i jej niezwykła historia”, w której to przedstawiły szczegółowe informacje o Polce, która uratowała tysiące żydowskich dzieci, historię Jej życia oraz zasługi, kończąc fragmentem filmu Johna Kenta Harrisona „Dzieci Ireny Sendlerowej” pokazującym sceny z życia codziennego w okupowanej Warszawie, a także postawy polskich sanitariuszek wobec epidemii tyfusu w getcie warszawskim.

Te nietypowe lekcje historii odbyły się przy współpracy p. Zofii Skowrońskiej Wiśniewskiej - nauczycielki historii i WOS-u oraz nauczycieli bibliotekarzy, a towarzyszyła im tematyczna wystawa książek i artykułów dostępnych w bibliotece szkolnej oraz obszerna bibliografia piśmiennictwa, a także multimediów. Prezentację obejrzały wszystkie klasy pierwsze i drugie II LO.

Determinacja i konsekwencja w realizacji humanitarnej idei zasługuje na szczególny podziw nie tylko starszego pokolenia. Warto, aby młodzi zapamiętali znaczącą sentencję z Talmudu - widniejącą na medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (przyznanym Irenie Sendlerowej w roku 1965) - „Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat”.

Warto także zapamiętać, iż w 2006 Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu przy udziale Ministerstwa Spraw zagranicznych ustanowiło nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, przyznawaną nauczycielom i wychowawcom. Partnerem nagrody jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nagroda w wysokości 10 tys. dolarów przyznawana jest corocznie decyzją kapituły w Stanach Zjednoczonych i w Polsce dwóm laureatom z tych krajów.

W naszym mieście został właśnie ukończony mural - wizerunek Ireny Sendlerowej z dzieckiem. Malowidło poświęcone bohaterskiej działaczce powstało na budynku przy ulicy Dworcowej, a stworzył je świdnicki artysta p. Robert Kukla.

Dziękujemy Wszystkim za bardzo kulturalnie i efektywnie spędzony czas.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg11.jpg12.jpg