Pragnąc uczcić 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddając hołd pierwszym parlamentarzystkom Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. Do całej Polski dołączyła także stolica Dolnego Śląska specjalną rezolucją Rady Miejskiej, przyjętą jednogłośnie, o ustanowieniu roku 2018 Wrocławskim Rokiem Praw Kobiet.

Od 8 stycznia 2017 r. wystawa w holu szkoły zatytułowana „BOSKI” RAFAEL (1483-1520).

Wybrałyśmy się do Galerii Fotografii na spotkanie autorskie z p. Mariuszem Urbankiem w ramach Świdnickiej Środy Literackiej, którą jak zwykle poprowadził Wojciech Koryciński. Przy okazji bardzo dziękujemy Panu Wojtkowi za zaproszenie.

Od 18 grudnia 2017 r. możemy oglądać w holu szkoły fotografie wykonane przez uczniów kl. II D. Ta nietypowa wystawa powstała z myślą o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Dla jednych to czas kontemplacji, inni zachwycają się nowymi dekoracjami świątecznymi, jeszcze inni łączą ten okres z intensywnymi zapachami choinek i potraw świątecznych. Wszyscy jednak zmierzamy ku temu, aby jak najpiękniej spędzić ten szczególny czas, pielęgnując go w naszych sercach jak najdłużej.

W miniony czwartek (14 grudnia br.) mieliśmy wielką przyjemność gościć w czytelni p. Dominika Kretschmanna i p. Bartka Gasiulewicza z Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Panowie zapoznali uczniów klasy II C z filmem pt. „Freya. Miłość w czasach oporu” przy okazji nowo wydanej książki: „Helmuth James i Freya von Moltke. Listy na pożegnanie”, którą biblioteka szkolna otrzymała od Fundacji w darze. To bardzo interesujące spotkanie odbyło się z inicjatywy p. prof. Aleksandry Królak-Wąsowicz i biblioteki szkolnej.

12 grudnia 2017 r. odwiedził naszą szkołę p. Mariusz Barcicki – przewodnik świdnicki, pasjonat historii i fotografii, współautor wydawnictw o zabytkach naszego miasta. Klasa II C pod opieką p. wicedyrektor Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej miała okazję wysłuchać wykładu o „Dziedzictwie kulturowym Świdnicy”. W czytelni szkolnej dostępna była także wystawa książek o naszym mieście i regionie.

1 i 8 grudnia br.  wszystkie klasy pierwsze spotkały się w czytelni szkolnej na ekologicznej prezentacji w wykonaniu sióstr Elizy (z klasy I) i Wiktorii (z klasy III) Moczurad pod opieką p. prof. Beaty Misiewicz.

Czytelnia szkolna jako miejsce zdarzeń quasi teatralnych? Jako scena dla jednego aktora? Owszem, bo kameralne wnętrze, wypełnione książkami, ma aurę. Ma też duszę. Przekonali się o tym widzowie (w tej roli wystąpili uczniowie kl. II D) niezwykłego monodramu, który 5 grudnia tego roku zaprezentowała pani Helena Biskup z Malborka. Tytuł spektaklu zapowiadał tematykę, a przede wszystkim anonsował głównego bohatera – „Doktor Esperanto”.

27 listopada 2017 r. odbyło się jubileuszowe XXV Ogólnoszkolne Dyktando 2017 oraz II Dyktando dla uczniów z dysleksją. Oba zorganizowała biblioteka szkolna. W auli szkolnej i czytelni do zmagań ortograficznych zasiadło 38 uczennic i uczniów z klas: I A, I B, I C, I D, II B, II D, III A, III D oraz uczeń Gimnazjum Katolickiego.

Martin Martinček (1913-2004) był wybitnym słowackim fotografem. Zajmował się głównie uwiecznianiem przyrody oraz portretowaniem mieszkańców rodzimego Liptowa. Pozostały po nim przepiękne w swojej magii fotografie artystyczne.