Od 11 marca 2019 r. wystawa w holu szkoły pt. Śladami Lwowa we Wrocławiu.

Przygotowując się do Dni Banachowskich (21-22 marca 2019 r.) proponujemy spacer po naszej dolnośląskiej stolicy śladami dawnego Lwowa. A jest ich wiele, gdyż związki historyczne obu miast sięgają XIV w. Mamy tu na myśli przede wszystkim przetrzebione zbiory lwowskiego Ossolineum, które po 1945 r. trafiły ze Lwowa do Wrocławia, tworząc unikatową kolekcję dzieł, dokumentującą historię i kulturę narodu polskiego, także spiżowy pomnik hrabiego Aleksandra Fredry dłuta prof. Politechniki Lwowskiej Leonarda Marconiego, który zdobi dziś wrocławski Rynek.

7 marca klasa 1B miała okazję wysłuchać w czytelni szkolnej filozoficznego wykładu profesora Zdzisława Grześkowiaka - emerytowanego nauczyciela I LO, polonisty, filozofa i religioznawcy. Tematem spotkania były „Odwieczne marzenia człowieka o równości ludzi”.

Od 12 lutego 2019 r. wystawa w holu szkoły pt. Celebracje.

Na całej kuli ziemskiej ludzie odnajdują różne powody do świętowania i skłonni są robić to w różnych porach roku, gdyż świętowanie jest częścią tego, co czyni nas ludźmi. To jedna z tych cech, podobnie jak muzyka, śmiech i inwencja, które są uniwersalne dla każdej kultury i dla każdego człowieka. Mimo, że nasze świąteczne rytuały i tradycje tak bardzo różnią się, to w istocie traktują one o tym samym. My, ludzie, jesteśmy stale inspirowani przez życie i z jego korzeni czerpiemy całą siłę witalną i radość do świętowania.

Czytanie spełnia mnie intelektualnie.

Książki pozwalają zanurzyć się w temacie w sposób,

na który nie pozwalają dzisiejsze media.

Nie mogę się doczekać zmiany mojej medialnej diety na bardziej książkową.

Mark Zuckerberg

Od 4 stycznia 2019 r. biblioteka szkolna prezentuje w holu szkoły gazetkę pt. „Zmotywuj się”, dla tych uczniów, którzy od Nowego Roku postanowili coś zmienić w swojej pracy szkolnej i szukają technik oraz metod motywacyjnych.

Przez ostatnie dwa miesiące, w wolnych chwilach, pracowaliśmy przy wykonywaniu sleeveface w bibliotece. Była to bardzo interesująca zabawa, która miała na celu promocję czytelnictwa w szkole, rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, zachęcenie do twórczej aktywności, rozwijanie wyobraźni i kreatywności, upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki, zainteresowanie uczniów konkursem na sleeveface, także promocję biblioteki szkolnej.

9 stycznia 2019 r. napisaliśmy ogólnoszkolne XXVII DYKTANDO, które corocznie przygotowuje i przeprowadza biblioteka szkolna. W auli szkolnej do zmagań ortograficznych zasiadło 49 uczniów z klas: I A, I B, I C, I D, II A, II B, II C, II D, III A, III D.

MISTRZEM ORTOGRAFII II LO w roku szkolnym 2018/2019

został P O N O W N I E!

Grzegorz Kania z kl. II D

II m. zajęła Kinga Kępa z kl. II A

III m. przypadło Katarzynie Chamerze i Dawidowi Rawskiemu z kl. III D

wyróżnienia otrzymali: Kamil Warmiński z kl. I B i Liwia Misztal z kl. II A

PODZIWIAMY I GRATULUJEMY!

Aniołowie, aniołowie biali,
o! przyświećcie blaskiem skrzydeł swoich,
by do Pana trafił ten zgubiony
i ten, co się oczu podnieść boi,
i ten, który bez nadziei czeka,
i ten rycerz w rozszarpanej zbroi,
by jak człowiek szedł do Boga-Człowieka,
aniołowie, aniołowie biali.

Krzysztof Kamil Baczyński, Kolęda

W Świdnicy między 14 a 17 listopada trwał, jak co roku jesienią, festiwal o nazwie „Cztery Żywioły Słowa”. Ma on na celu propagowanie zjawisk kultury, w tym literatury, i ukazywanie ich w niekonwencjonalny sposób. Program cyklicznej imprezy obfitował w wiele interesujących wydarzeń. Na świdnickim Rynku odtwarzane były nagrania wierszy rodzimych twórców, jak choćby Danuty Saul-Kawki i Franciszka Kawki, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie z Dorotą Masłowską, znaną pisarką współczesną. Odbyło się również wiele wydarzeń związanych z propagowaniem dorobku Zbigniewa Herberta, gdyż 2018 r. został ogłoszony Rokiem tegoż poety.

Biblioteka szkolna zaprasza od dzisiaj na wystawę pomocy naukowych do matury. Poradniki, przewodniki, vademeca, repetytoria i inne materiały powtórkowe ze wszystkich przedmiotów można od razu wypożyczyć do domu. Dziękujemy uczniom klasy I C: Zuzannie Czernickiej oraz Rafałowi Bielińskiemu za pomoc przy wystawie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą maturalną biblioteki szkolnej w bieżącym tygodniu.

Niepodległa Polsko! Bądź przykładem walki o wyższe dobro dla innych narodów.

Maksymilian

Wolność po latach walki została nam dana, ale również zadana. Czcząc pamięć tych, którzy przyczynili się 100 lat temu do odrodzenia Rzeczypospolitej, pamiętajmy, że na tę wolność i niepodległość codziennie musimy zasługiwać WŁASNĄ PRACĄ. Gloria Polonis.

Michał