W miniony piątek, 2 września 2016 r., odbyła się w II LO akcja Narodowe Czytanie 2016. Uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Polczyńska, Jan Mikuła, Aleksandra Kosikowska (kl. II C), Mateusz Giedrowicz (kl. II D), Maciej Janiak, Jakub Janiak, Karolina Ścisłowicz, Alicja Grzeszczuk (kl. III B), Krzysztof Sowa, Patrycja Sydor, Martyna Banaś, Daniel Dominik (kl. III C), pod opieką biblioteki szkolnej, przez kolejne godziny lekcyjne zapoznawali nas z fragmentami powieści historycznej „Quo vadis”.

Narodowe Czytanie odbyło się już w Polsce po raz piąty (3 września 2016 r.). Tegoroczna lektura została wybrana przez Polaków podczas internetowego głosowania. Pan Prezydent Andrzej Duda ogłaszając wyniki głosowania powiedział m. in.: To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić.

„Quo vadis” zostało po raz pierwszy opublikowane w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze wydanie tej powieści w formie druku zwartego ukazało się w Krakowie w 1896 r. Dzieło odniosło światowy sukces i zostało przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków.

Przypominamy również, iż trwa Rok Henryka Sienkiewicza, który został ogłoszony uchwałą Senatu RP w 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci pisarza. Nowelista, powieściopisarz i publicysta w 1905 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości i jest uznawany za jednego z najpoczytniejszych powieściopisarzy w skali światowej.

Zachęcamy wszystkich naszych czytelników do przeczytania całej powieści, zapoznania się z gazetką w holu szkoły oraz do uczestniczenia w październikowym konkursie literackim o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg